Co to jest termowizja budynku?

termowizja budynkow

termowizja budynkow

Co to jest termowizja budynku?

Obecnie, kiedy efektywność energetyczna i bezpieczeństwo budynków są priorytetami, zaawansowane technologie diagnostyczne odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu optymalnego stanu obiektów budowlanych – mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. Termowizja budynku umożliwia szczegółową analizę termiczną obiektów, identyfikując problemy niewidoczne gołym okiem. Ta innowacyjna technologia, wykorzystująca promieniowanie podczerwone, pozwala na wczesne wykrywanie usterek, co przekłada się na oszczędność czasu, kosztów oraz podniesienie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców.

Czym dokładnie jest termowizja budynku? Jak działa? Gdzie znajduje zastosowanie? Na te wiele innych pytań dotyczących pomiarów termowizyjnych obiektów budowlanych postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

 

Jak działa termowizja budynku?

Pomiary termowizyjne umożliwiają precyzyjną identyfikację obszarów problematycznych, co w przypadku obiektów budowlanych obejmuje przede wszystkim identyfikację:

  • mostków termicznych odpowiedzialnych za utratę ciepła,
  • uszkodzeń lub mankamentów izolacji cieplnej,
  • obszarów objętych wilgocią,
  • obecności szkodników w substancji budowlanej.

Identyfikacja powyższych problemów i zagrożeń jest możliwa dzięki termogramom – obrazom termicznym tworzonym w trakcie badania. Za powstanie obrazów termicznych odpowiadają kamery termowizyjne, które rejestrują promieniowanie podczerwone emitowane przez obiekty na podstawie ich temperatury. Następnie zarejestrowane promieniowanie jest przekształcane w sygnał elektryczny, co umożliwia tworzenie obrazów, które wizualizują rozkład temperatury na powierzchni budynku. Różne kolory lub odcienie na termogramach odpowiadają różnym temperaturom, co ułatwia identyfikację wskazanych wcześniej obszarów.

 

Zastosowania termowizji w budynkach

Termowizja to uniwersalne narzędzie umożliwiające szybką i skuteczną identyfikację różnych typów zagrożeń i nieprawidłowości w konstrukcji budynków. Pomiary termowizyjne budynków są wykorzystywane m.in. do:

  • identyfikacji mostków termicznych
  • oceny stanu izolacji cieplnej budynku
  • wykrywania wilgoci
  • identyfikacji obszarów aktywności szkodników w materii budowlanej.

 

Przebieg badania termowizyjnego

Badanie termowizyjne rozpoczyna się od skanowania powierzchni budynku za pomocą kamery termowizyjnej. Najlepsze efekty osiąga się, gdy różnice temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku są największe, dlatego zaleca się przeprowadzanie badań w chłodne dni. Specjalista wykonujący badanie przemierza różne obszary budynku, rejestrując obrazy termiczne, które są następnie analizowane. Wyniki analizy prezentowane są w formie raportu, który zawiera szczegółowe informacje o zidentyfikowanych problemach.

 

Zalety z termowizji budynku

Regularne badania termowizyjne budynku wiążą się z korzyściami o charakterze pośrednim i bezpośrednim. Podstawową korzyścią jest w tym przypadku możliwość wczesnego wykrywania problemów, a co za tym idzie ich eliminacji na wczesnym etapie, zanim przekształcą się one w poważne, kosztowne do usunięcia usterki. Kolejną korzyścią jest możliwość zadbania o odpowiedni stan izolacji termicznej, co przekłada się na poprawę efektywności energetycznej  obiektu i obniżenie kosztów jego eksploatacji. Ponadto, usunięcie wilgoci i szkodników przyczynia się do zdrowszego i bardziej komfortowego środowiska do pracy i życia.

 

W ujęciu pośrednim badania termowizyjne nieruchomości przyczyniają się do zachowania ich wysokiej wartości rynkowej. Szyba identyfikacja zagrożeń i nieprawidłowości przekłada się bowiem na stan techniczny budynku, a ten stanowi jeden z podstawowych wyznaczników wartości rynkowej obiektu.

Dane Kontaktowe

  Tel. kom. (+48) 603 740 693 - bezpośredni
 Tel. (+48) 58 580 53 30 - biuro

 E-mail: termopomorze@gmail.com
  Strona: www.termopomorze.pl